Programowanie PHP

Wieloletnie doświadczenie

Zajmuję się tworzeniem stron internetowych w HTML5 (wcześniej w HTML4, dla jasności) z użyciem stylów CSS/CSS3 i wzbogaconych o elementy czystego JavaScript lub bibliotece jQuery od 2003r. Ponadto od 2008r. zajmuję się również komercyjnie programowaniem w PHP z wykorzystaniem baz danych MySQL. Istnieje u mnie możliwość zamówienia nawet bardzo rozbudowanego serwisu internetowego. Jestem w stanie wykonać dla Państwa bez wątpienia każdy skrypt na podstawie dostarczonej mi specyfikacji.

Wycenę każdego zlecenia przygotowuję na podstawie dostarczonej mi specyfikacji - może to być schemat lub zwykły opis w formie tekstu. Zwykle procedura wygląda w ten sposób, że najpierw z dowolnego formatu specyfikacji przygotowuję swój schemat z zaznaczeniem wszystkich istotnych elementów, przesyłam go do akceptacji i dopiero gdy pojawi się akceptacja - dokonuję szczegółowej wyceny każdego elementu. Umowa podpisywana jest po akceptacji wyceny.

Postawcie Państwo na jakość!

Programując aplikacje webowe, w pierwszej kolejności stawiam na funkcjonalność, by były zgodne z ogólnie przyjętymi normami użyteczności i intuicyjne w obsłudze. Przykładam również dużą wagę do tego, aby moje skrypty miały niskie wymagania sprzętowe od serwerów. Małe wymagania sprzętowe oznaczają, że można wykupić tańszy serwer hostingowy i/lub obsłużyć większy ruch na stronie. Źle wykonane strony internetowe działają wolno nawet na najlepszym serwerze - zwłaszcza jeśli są to skrypty ulepione na Joomli, składające się z wielu nie pasujących do siebie modułów. U mnie wszystkie skrypty pisane są od początku pod zamówienie, nie korzystam z gotowych rozwiązań na darmowej licencji, ponieważ ich wady można wymieniać w nieskonczoność a najważniejsze z nich to:
  • trudność w opanowaniu skryptu - przeładowanie funkcjami, które ciężko jest usunąć nawet dla wprawionego programisty, a ich pozostawienie powoduje spowolnienie działania. Niestety na darmowych CMS'ach 90% funkcji nie działa przy danej konfiguracji. Zależnie od tego jak się skrypt skonfiguruje to inne 10% funkcji jest w użyciu a reszta stanowi tylko zbędny balast, z którym musi sobie serwer poradzić.
  • wiele błędów. Programistów rozwijających skrypty na darmowej licencji jest wielu, stąd każdy ma swój tok myślenia. "Gdzie kucharek sześć...". Jeden programista może wykonać cały skrypt według jednego zamysłu, gdy pojawia się kolejnych 30-stu to zaczynają się wzajemnie nie rozumieć, każdy pisząc swój kod - odkrywa luki w kodzie poprzedniego, podczas gdy owa luka nigdy by nie powstała gdyby ktoś inny tego nie dotknął. Nawet jeśli jeden z nich naprawi lukę, to będzie ich nadal dużo, bo nikt nie jest w stanie dokonać analizy 30 rodzajów kodu PHP podczas gdy każdy zbudowany jest innym tokiem myślenia i w innym zapisie. W programowaniu jedną funkcję można napisać na nieskończoną liczbę sposobów - to, jaki sposób programista użyje zależy wyłącznie od niego, od jego doświadczeń i wcześniej napisanych skryptów. Zwykle też każdy ze sposobów jest poprawny, ale niekoniecznie zabezpieczony przed atakimi hackerskimi.
  • powstawanie dziwnych błędów - może się zdarzyć, że po instalacji dwóch modułów - nie będą one chciały współpracować. Mniej wprawny webmaster tworzący stronę na darmowym CMS, prawdopodobnie będzie do skutku pobierał moduły aż dopasuje, aby jako tako działało. Bardziej wprawny zagryzie język i przeprogramuje moduł (a właściwie zrobi bajpasy) tak by jakoś działało. Jednak po tym ma dwie drogi. Jedna to zablokowanie aktualizacji - żeby CMS nie pobrał przypadkiem niezmodyfikowanego kodu, lub naprawianie strony co każdą aktualizację. Jak zaobserwowałem w internecie na podstawie serwisów ogłoszeniowych, zwykle wybierana jest opcja trzecia, czyli odblokowanie aktualizacji, ale nie naprawianie powstałych błędów. Dla klienta robi to taką różnicę, że w chwili odbioru pracy webmastera - wszystko działa, po 2 miesiącach przez aktualizację pojawia się błąd a webmaster milczy, bo nie będzie przecież "za darmo" pracował, bo słowo "gwarancja" nie dla każdego istnieje.
  • zbyt dużo tutoriali jak dokonać włamania hackerskiego do strony na Joomli - wystarczy wpisać na YouTube frazę "How to hack joomla", zwraca około 32 400 wyników.
  • wiele modułów (wtyczek) dostępnych do pobrania ma masę błędów, a ogólnodostępne exploity pozwalają na przejęcie strony. Exploit to program wykorzystujący błąd w oprogramowaniu, który pozwala na nieuprawnione wejście do systemu, wykradnięcie danych lub użycia serwera do rozsyłania spamu. Ciężko jest zbadać każdą instalowaną wtyczkę pod kątem posiadania luki w zabezpieczeniach lub backdoora (tylnego wejścia dla autora), bo może on być jedną linijką posród 5 tys. To również jeden z poważniejszych powodów, dla których nigdy nie wykonam strony ulepionej z darmowych skryptów PHP, których nie jestem autorem.

Poważna decyzja

Decyzję o tym czy wybrać programistę PHP z prawdziwego zdarzenia, czy też szukać oszczędności w tych, którzy zamiast programować - "sklejają" skrypty - pozostawiam Państwu. Żaden programista nie zaprogramuje całej, nawet najprostszej strony internetowej taniej niż 1000zł, bo po prostu nie jest to realne. Duże skrypty np. ogłoszeniowe, sklepy, rozbudowane serwisy informacyjne czy biznes2biznes mogą kosztować nawet kilka tysięcy i kilka miesięcy pracy. Chcąc jednak prowadzić na poważnie serwis internetowy - warto skorzystać z droższej opcji, mieć dobrze wykonany skrypt, z gwarancją i nie przejmować się dodatkowymi problemami.

WYBRANE REALIZACJE

Japanica - MMORPG w klimacie dawnej Japonii
Japanica
zobacz szczegóły
Alkar.pl - galeria internetu, nietypowy katalog stron internetowych z wyszukiwarką
Alkar
zobacz szczegóły
Batteron Container - strona internetowa producenta kontenerów hakowych z Hamburga
Batteron
zobacz szczegóły
e-piecyki.pl - sklep internetowy z urządzeniami grzewczymi
zobacz szczegóły
oprogramowania sklepu

NAPISZ WIADOMOŚĆ

*Pola oznaczonesą wymagane.
Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!
© Copyright 2015 windux.pl